Znak evropske dediščine – monitoring 2020
Konec februarja 2020 je Gojko Zupan, nacionalni koordinator na ministrstvu za kulturo v Bruselj poslal periodično poročilo o aktivnostih Partizanske bolnice Franja za znak evropske dediščine, ki smo ga pripravili […]
Konec februarja 2020 je Gojko Zupan, nacionalni koordinator na ministrstvu za kulturo v Bruselj poslal periodično poročilo o aktivnostih Partizanske bolnice Franja za znak evropske dediščine, ki smo ga pripravili v muzeju.
Partizanska bolnica Franja je spomeniško območje, ki se v Sloveniji, edino poleg cerkve Sv. Duha v Javorci, ponaša z znakom evropske dediščine. Na podlagi nove iniciative Evropske unije[1], ki temelji na medvladni pobudi iz leta 2006, ga je kot prva v Sloveniji pridobila leta 2015. Poročilo vključuje opis izvedenih aktivnosti glede na program oddan leta 2016 in program aktivnosti načrtovan v naslednjem štiriletnem obdobju.
Kaj je znak evropske dediščine?
Na splošno je Znak evropske dediščine namenjen krepitvi občutka pripadnosti evropskih državljanov, zlasti mladih, Evropski uniji. Izhaja iz skupnih vrednot, elementov evropske zgodovine in kulturne dediščine, spoštovanja nacionalne in regionalne različnosti in krepitve medkulturnega dialoga. V ta namen znak poudarja simbolno vrednost in veča prepoznavnost spomeniških območij, ki so imela pomembno vlogo v zgodovini in kulturi Evrope in/ali pri oblikovanju Evropske unije.
Aktivnosti in obveznosti povezane z znakom
Znak evropske dediščine ni le priložnost za promocijo in večjo prepoznavnost spomenika v javnosti, je tudi velika zaveza in obveza za izvajanje programskih aktivnosti. Poleg teh so najpomembnejša dela in naloge: sodelovanje v skupnih projektih, udeležbe na različnih strokovnih srečanjih in redna letna srečanja vseh nosilcev znaka. Med obsežnejše zadolžitve pa spada periodično poročanje Evropski komisiji v Bruslju o načrtovanih aktivnostih ter njihovi realizaciji. Leta 2018 je bila s strani pooblaščenih predstavnikov Evropske komisije opravljena evalvacija znaka, v katero smo bili vključeni tudi upravljavci Partizanske bolnice Franja vključno s predstavniki lokalne skupnosti in zainteresirane javnosti. Do konca februarja 2020 smo morali oddati poročilo o delu v preteklih štirih letih in program za obdobje 2020–2023. Poročanje poteka v sodelovanje z nacionalnim koordinatorjem z ministrstva za kulturo, programske aktivnosti pa so v celoti prepuščene upravljavcem spomeniškega območja.
Izzivi upravljavca povezani z znakom
Delo pri upravljanju znaka evropske dediščine in izvajanju monitoringa je obsežno in predvsem kompleksno. Ob tem je nujno izpostaviti, da muzej nima kadra, ki bi se posebej ukvarjal samo s tozadevnimi nalogami. Opažamo pa, da to pri drugih upravljavcih ni redkost. V Cerknem je v Cerkljanskem muzeju za potrebe izvajanja celotne muzejske službe na tem območju (občina Cerkno: Cerkljanski muzej, Bevkova domačija v Zakojci in Partizanska bolnica Franja) fizično prisotna samo ena strokovna delavka. Izpolnjevanje obveznosti v zvezi z znakom evropske dediščine predstavlja njen velik dodatni angažma. Zato gre za opravljeno delo – strokovno, promocijsko, programsko bogato in raznoliko ter odmevno v javnosti, kar se kaže v tudi številu obiskovalcev Franje, v prvi vrsti zasluga in zahvala sodelavki Milojki Magajne, vodji Cerkljanskega muzeja.
Ivana Leskovec, direktorica
[1] Sklep št. 1194/2011/EU Evropskega parlamenta in Sveta. Uradni list Evropske unije (UL) L 303 z dne 22. novembra 2011. Ta sklep je na voljo na: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:303:0001:0009:SL:PDF.