Potujoča razstava Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope
Razstava, ki bo sporočila in vrednote Franje ponesla v svet Skrita partizanska bolnišnica, zgrajena med drugo svetovno vojno v težko dostopni soteski Pasice na Cerkljanskem, na severozahodu Slovenije, pripoveduje zgodbo […]
Razstava, ki bo sporočila in vrednote Franje ponesla v svet
Skrita partizanska bolnišnica, zgrajena med drugo svetovno vojno v težko dostopni soteski Pasice na Cerkljanskem, na severozahodu Slovenije, pripoveduje zgodbo o pogumu, humanosti in solidarnosti. Njeni junaki so običajni ljudje, ki so zapustili varna zavetja svojih domov, da bi izborili mir in svobodo. Ob njihovih žrtvah in trpljenju so se gradili temelji današnje povezane in demokratične Evrope.
Predstavitev Partizanske bolnice Franja je na razstavi razdeljena v šest vsebinskih sklopov. Z besedili, fotografijami in videoposnetki so predstavljeni njeno delovanje, skrb za ranjence, oskrba s hrano, zdravili in sanitetnim materialom, ukrepi za varnost in obrambo bolnišnice ter današnji pomen bolnišnice kot kulturnega spomenika. Obiskovalci vse to spoznavajo tudi skozi zgodbe dejanskih ljudi – članov bolnišničnega osebja, ranjencev in domačinov iz neposredne okolice Franje. Posebno pozornost si na razstavi zasluži izbor predmetov, saj so se do danes ohranili le redki originali. Večina jih je bila uničena v povodnji, ki je spomenik prizadela leta 2007. Osebni predmeti pripovedujejo o posameznih članih osebja in njihovi skrbi za ranjence. Drugi sklop predmetov pa priča o bolnišničnem vsakdanu in zdravljenju ter o veliki meri iznajdljivosti in improvizacije, ki sta bili v takratnih razmerah nuja.
Razstava je zasnovana interaktivno. Označbe na panojih obiskovalce usmerjajo k nadaljnjemu raziskovanju posamezne teme. Dodatne informacije so na voljo na zaslonu na dotik, kjer lahko izbirajo med zgodbami, avdio- in videoposnetki v več jezikih (SI, EN, HR, IT, DE, FR, PL). Posebej dragoceni so posnetki iz dokumentarnega filma Partizanske bolnice v Sloveniji, ki je bil posnet leta 1948 in v katerem nastopajo nekdanji člani osebja in ranjenci. Več o predmetih, ki niso na razstavi, pa lahko izvejo preko povezave na spletno stran, s katero so opremljene njihove fotografije na panojih.
Razstava bo v Cerkljanskem muzeju na ogled do preklica. Video predstavitev razstave pa si lahko ogledate tukaj.