O Mestnem muzeju Idrija
Mestni muzej Idrija je muzej splošnega značaja, v širšem prostoru prepoznaven predvsem po svoji skrbi za tehniško dediščino idrijskega rudnika živega srebra, drugega največjega živosrebrovega rudnika na svetu, dediščino klekljanja idrijske čipke in znamenito bolnišnico iz druge svetovne vojne, Partizansko bolnico Franja. Za 65-letno strokovno in predano delo s kulturno dediščino smo bili bogato nagrajeni. Leta 1997 je Muzej prejel nagrado Luigi Michelleti in bil razglašen za najboljši evropski muzej industrijske in tehniške dediščine.
Spomeniki tehniške dediščine, s katerimi med drugimi upravlja tudi Muzej, so bili skupaj s preostalo dediščino rudarske Idrije leta 2012 vpisani na Unescov Seznam svetovne dediščine, Partizanska bolnica Franja pa je leta 2015 kot prvo spomeniško območje v Sloveniji prejela Znak evropske dediščine. Svojo dejavnost Muzej razvija v matični enoti v Idriji in dislocirani enoti v Cerknem. Upravlja z izjemnimi spomeniki nepremične dediščine, ki mu jih je Občina ob ustanovitvi zaupala v upravljanje oziroma jih je sčasoma sprejel pod svoje okrilje.
Naše poslanstvo
Osrednja naloga Mestnega muzeja Idrija pa je skrb za premično in nesnovno dediščino s področij zgodovine, etnologije, zgodovine umetnosti in tehniške dediščine v Idrijsko-Cerkljanski regiji. To pomeni, da na terenu zbiramo predmete, jih dokumentiramo, hranimo, varujemo, raziskujemo, razstavljamo in tako populariziramo svojo ustanovo in dediščino na splošno.
Muzej poudarja svojo vlogo v izobraževalnem procesu, zlasti v domoznanstvu, in je s svojimi stalnimi in občasnimi razstavami vez med učbeniško zgodovino in resničnimi ostanki preteklosti na terenu. Razstavno dejavnost dopolnjujemo z izdajanjem strokovnih publikacij in katalogov, raznovrstnimi pedagoškimi programi, učnimi urami in delavnicami za najmlajše in mladino ter vodenimi ogledi, s predavanji in predstavitvami za odrasle. Z digitaliziranjem hranjenega gradiva se priključujemo tistim muzejskim in drugim institucijam, ki s pomočjo sodobnih informacijskih tehnologij omogočajo dostopnost do kulturne dediščine čim širši javnosti.
Kaj je muzej?
Muzej je prostor srečevanja, povezovanja, izobraževanja, večkulturnega dialoga. Prostor, kjer lahko zastavimo vprašanja in dobimo odgovore, kjer je dovoljeno razmišljati in se spraševati. V muzeju gradimo zavest o pripadnosti prostoru, v katerem živimo, in spoštovanju vrednot, ki so oblikovale življenje naših prednikov in bi kot univerzalne vrednote človeštva morale ostati del sodobnega sveta.