Predstavitev knjige Franja: spomin in opomin
Mestni muzej Idrija vas vljudno vabi na predstavitev nove knjige v četrtek, 12. decembra 2024, ob 19. uri v Cerkljanski muzej. Dogodek bodo oblikovali dr. Miha Kosmač, Milojka Magajne in Tjaša Jurman […]
Mestni muzej Idrija vas vljudno vabi na predstavitev nove knjige v četrtek, 12. decembra 2024, ob 19. uri v Cerkljanski muzej.
Dogodek bodo oblikovali dr. Miha Kosmač, Milojka Magajne in Tjaša Jurman ter glasbeni gost Drago Ivanuša.
Pred dobrimi 40 leti je Mestni muzej Idrija izdal prvi zbornik posvečen Partizanski bolnici Franja, ki je še danes dragocen vir informacij za vse, ki jih zanima delovanje te partizanske bolnice. Vključuje predvsem spominske zapise, pa tudi izbor dokumentov in sezname ranjencev in osebja. Želja muzealcev je bila, da bi ob 80-letnici izdali novo knjigo, ki bi z današnje perspektive osvetlila delovanje bolnišnice in pomen spomenika. Priprave so stekle že poleti 2022, ko smo k sodelovanju povabili tudi zunanje avtorice in avtorje, ugledne slovenske zgodovinarje in strokovnjake. Zaradi naravnih ujm, ki so Franjo prizadele v letu 2023, se je izdaja novega zbornika zamaknila. Knjiga, ki smo ji dali naslov Franja: Spomin in opomin je sedaj tik pred izidom. To je 10. knjiga v muzejski zbirki Merkuriateka.
Sodelujoči in vsebina knjige
V knjigi s svojimi prispevki sodeluje dvanajst avtoric in avtorjev.
Uvodnika sta prispevala dr. Samo Zver, predstojnik hematološkega oddelka UKC Ljubljana in državljan Evrope 2021 ter dr. Miha Kosmač, zgodovinar in direktor Mestnega muzeja Idrija. Dr. Samo Zver je v uvodniku z naslovom Biti človek zapisal: »Začutimo ponovno vsaj del narodove ljubezni do sočloveka, do sonarodnjaka (in tudi za tujca je bo ostalo dovolj), ki jo imamo gotovo zapisano nekje v svojih genih. […] povrnimo si vsaj majhen del dobrotvorne in dobronamerne tvarine, ki je bila pred osemdesetimi leti značilnost Partizanske bolnice Franja.« Dr. Miha Kosmač pa je ob vrednotah Franje, ki so »temeljne civilizacijske vrednote« izpostavil pomen strokovne in kontinuirane skrbi za njeno ohranjanje in upravljanje.
Vsebinski del je oblikovan v tri sklope. V prvem je predstavljen širši zgodovinski kontekst: predvojno in vojno dogajanje na Primorskem oziroma Cerkljanskem ter delovanje partizanskih bolnic v Sloveniji. Drugi del predstavlja delovanje Partizanske bolnice Franja s posebnim poudarkom na medicinski oskrbi. Franje ne bi bilo brez zdravnikov, bolničarjev, stražarjev …, pa tudi ne brez domačinov, okoliških kmetov, ki so jo pomagali graditi, jo s svojo molčečnostjo čuvali in varovali. Z zgodbami o življenjih in usodah enih in drugih se vračamo v nam danes nerazumljiv čas vojne, poln strahu in trpljenja ter jih skušamo razumeti. Prispevki v tretjem delu obravnavajo spomeniški vidik Franje, od oblikovanja zavarovanega območja do spomeniško-varstvenih aktivnosti in pomena Franje v slovenskem, evropskem in širšem prostoru.
Sporočilnost Partizanske bolnice Franja
Skrita Partizanska bolnica Franja je bila ena od mnogih, pa vendar edinstvena. Njena zgodba je večplastna, v njej so vsi glavni elementi takratnega zgodovinskega dogajanja v slovenskem prostoru: spopad s fašizmom in z nacizmom, borba za narodni obstoj, komunistična revolucija, mednarodno zavezništvo in navsezadnje vsakodnevna bitka posameznika za preživetje. Vojne razmere so pred zdravnike, bolničarje, ranjence in bolnike, stražarje, domačine in vse druge vpletene postavljale vedno nove izzive ter preizkušnje, strokovne in moralne dileme.
Skrb za ranjene in bolne v partizanskih bolnicah ostaja nesporno vzor humanizma in solidarnosti. Franja kot spomenik pa glasnik teh vrednot in kraj spomina z veliko simbolno vrednostjo. Spomin na prestano trpljenje je hkrati opomin današnjim in prihodnjim generacijam, da je najpomembneje biti človek.
Kazalo
Dr. Samo Zver: Biti človek
Dr. Miha Kosmač: Franja – sporočilo za vse čase
Dr. Damijan Guštin: Razmere na območju Primorske in Cerkljanske med drugo svetovno vojno
Blaž Štangelj: Partizanske bolnice na Slovenskem
Dr. Boris Mlakar: Življenje na Cerkljanskem v obdobju med obema vojnama
Milojka Magajne: SVPB Franja – skrita vojaška bolnica
Milojka Magajne, Darko Viler: Protagonisti Franje
Dr. Zvonka Zupanič Slavec: Zdravljenje v Partizanski bolnici Franja – od brezmejnega humanizma do revolucionarnih zlorab zdravništva
Samo Bevk: O »zamolčanem« procesu proti Franji in Volčjaku
Ernesta Drole: Oblikovanje varovanega območja spomenika Partizanska bolnišnica Franja
Ivana Leskovec: Partizanska bolnica Franja – življenje spomenika
Mag. Gojko Zupan: Spomenik humanosti Evrope med prazgodovino in sedanjostjo
Kolofon
Uredili: Milojka Magajne, Ivana Leskovec
Oblikovanje: Barbara Sirk in Žiga Okorn: Uvid.si d. o. o.
Jezikovni pregled: Irena Destovnik
Slikovno gradivo: Cerkljanski muzej, Mestni muzej Idrija, Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Ministrstvo za kulturo RS INDOK center, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Nova Gorica, Muzejsko društvo Žiri, družina Herman, Mojca Hrvatin, Boris Mlakar
Kartografsko gradivo: Ministrstvo za kulturo RS INDOK center, Grega Žorž, Cerkljanski muzej, Uroš Hohkravt, ZVKDS, OE Nova Gorica
Dokumentarno gradivo: Arhiv Republike Slovenije, Cerkljanski muzej
Tisk: MIPOS d. o. o., Godovič
Naklada: 600 izvodov
Idrija, 2024
Izid knjige so podprli:
Knjigo v trdi vezavi v obsegu 208 strani bo mogoče po promocijski ceni 20 evrov kupiti na dogodku ob njeni predstavitvi. Potem bo knjiga na voljo v recepciji Cerkljanskega muzeja in recepciji Mestnega muzeja Idrija na gradu Gewerkenegg po redni ceni 25 evrov.
Za več informacij in naročila po pošti nas kontaktirajte na:
e-naslov: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si
Tel. št.: 05 37 26 600