Franja nas povezuje – zaključek projekta
Projekt Franja nas povezuje se je izvajal v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje. Potekal je od 4. 6. 2018 do 30. 5. 2019. V njem […]
Projekt Franja nas povezuje se je izvajal v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje. Potekal je od 4. 6. 2018 do 30. 5. 2019. V njem smo sodelovali partnerji Mestni muzej Idrija, Peternelj in Peternelj iz Gostišča Gačnk v Logu in Turistično društvo Novaki.
Med 2. svetovno vojno, v času delovanja tajne bolnišnice Franja, je bilo ključno medsebojno sodelovanje in tesna povezanost osebja bolnišnice z domačini v njeni okolici. V projektu Franja nas povezuje se je ponovno vzpostavilo sodelovanje z domačini, tokrat nosilci turistične dejavnosti na območju spomenika.
Cilji projekta
Poleg povezovanja zainteresiranih akterjev so bili cilji projekta:
- prispevati k razvoju novih turističnih produktov in storitev, ohranjanju in oživljanju dediščine in posredno povečanju prepoznavnosti ter turističnega obiska območja Partizanske bolnice Franja;
- ozaveščati javnost o dediščini Partizanske bolnice Franja, katere sporočilo so vrednote: mir, svoboda, solidarnost, enakost, humanost, sodelovanje – vrednote, ki so / bi morale biti tudi vrednote današnjega sveta;
- po različnih poteh javnosti ponuditi čimveč informacij o dediščini Bolnice Franja in programih za njeno spoznavanje, ki v posodobljeni obliki vključujejo doživljajske aktivnosti.
Aktivnosti projekta v muzeju
V okviru projektnih aktivnosti smo zasnovali nove načine interpretacije spomeniškega območja, kar predstavlja podlago za nove turistične in pedagoške programe. Zasnovana je bila tudi samostojna spletna stran www.pb-franja.si. Izdelana je bila študija o prehrani z možnostjo vključitve jedi v sodobno ponudbo gostišča Gačnk, ki deluje na lokacije stare gostilne V Logu. Med 2. svetovno vojno je bila v gostilni javka za Partizansko bolnico Franja.
Aktivnosti ostalih partnerjev
V gostilni so enega od prostorov opremili v duhu nekdanje gostilne in kot spominsko sobo Franje. Tam smo za obiskovalce 8. februarja 2019 priredili poseben tematski večer s pokušino jedi iz časa med obema vojnama. S tem dogodkom smo spomnili na tradicijo povojnih srečanj ranjencev in osebja Bolnice Franja na tej lokaciji. Pod okriljem Turističnega društva Novaki in sodelovanjem obeh partnerjev je bil maja 2019 izveden pohod »Od javke do javke« z osrednjo prireditvijo v Franji. Trasa pohoda je povezala domačije, ki so bile bistvenega pomena za nastanek, obstoj in delovanje bolnišnice med vojno. Njihovi prebivalci pa so ob pomoči in spodbudi muzejske kustosinje Milojke Magajne z udeleženci delili spomine na čas delovanja Franje.
Vrednost projekta Franja nas povezuje
Skupna vrednost projektnih aktivnosti je bila ocenjena na 44.080,35 evrov, od tega je bilo glede na razpisne pogoje 37.979,18 evrov upravičenih stroškov, delež sofinanciranja s strani EU in RS je znašal 26.585,43 evrov. Po uspešno prestani evalvaciji kontrolnega organa s kmetijskega ministrstva novembra 2019 smo partnerji sredstva prejeli 17. 2. 2020.
Zahvala partnerjem
Kot vodilni partner v projektu se vam v imenu Mestnega muzeja Idrija iskreno zahvaljujem za vso energijo, dobro voljo, čas in sredstva, ki ste jih vložili v ta projekt in predvsem hvala, da ste nam zaupali in ste bili z nami pripravljeni sodelovati. Želimo si, da bi programi, ki smo jih ustvarili v okviru projekta, še naprej živeli in da bi se naše sodelovanje nadaljevalo.
Hvala celotni ekipi iz Gačnka, hvala članom Turističnega društva Novaki, hvala tudi mojim muzejskim sodelavcem, v prvi vrsti Milojki iz Cerkljanskega muzeja, in hvala domačinom iz Novakov, ki so nam ob tej priložnosti odprli ne le svoja vrata, ampak tudi svoja srca.
Še enkrat iskrena hvala vsem.
Ivana Leskovec, direktorica